Každý autorský šperk je originál, ke kterému dostanete certifikát a je vyroben pouze 1 kus. Sleva 3% pro registrované zákazníky 😊
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Poradíme Vám 8 - 20 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Martina Matička Benediktová
Martina Matička Benediktová
+420 774 911 247 Poradíme Vám 8 - 20 hod.
30.01.2023

Profesionální čištění zlatých šperků bez rizika

Čištění šperků jako u profesionálů

Profesionální čištění zlatých šperků je zároveň i konečná úprava výroby šperků. Tedy musí být velmi šetrná k povrchu, ale zároveň se musí docílit vysokého lesku. Používáme profesionální kotoučové leštičky s různými kotouči a leštícími pastami. Začínáme s hrubýmy kotouči se středně hrubou leštící pastou a postupně kotouče měníme za jemnější a také jemnější pasty. Velmi záleží, jak se na šperk při leštění tlačí ...může se také snadno stát, že šperk sleštíme a výsledek je téměř nevratný. Je to velmi trpělivá práce s velkou důsledností na efekt vysokého lesku šperku. U čištění a leštění starších šperků se vynechávají hrubé kartáče a pasty.


Poté šperk lehce pročistíme s mýdlem a měkkým kartáčkem pod vodou a vložíme do profesionální ultrazvukové čističky. I u tohoto kroku musíme být velmi opatrní. Ve šperku nesmí být perla, nebo neprůhledný polodrahokam. Lázeň, aby se šperk i při ultrazvukovém čištění pořádně vyčistil (kdy se veškeré zbytky leštících past úplně uvolní ze všech míst) obsahuje kromě čistících speciálních přípravků také čpavek.


U šperků se tak docílí velmi vysokého lesku. Poté se šperk pouze opláchne vodou a vysuší. Pro docílení vysokého lesku se šperk jako finální fáze dává do omílacího přístroje se speciální směsí.
Většina velkých zahraničních firem tuto konečnou fázi zkrátí a raději šperk přezlatí vice žlutým zlatem ( je 7 odstínů zlata).


U bílého zlata je to trochu jinak, vzhledem k tomu, že Evropská unie upravila hodnoty ohledně složení slitin zlata, aby nezpůsobovaly alergické reakce, není bílé zlato už bílé, ale lehce nažloutlé. Proto se pokovuje v galvanických lázních rhodiem pro bělejší efekt. Zároveň je rhodium velmi tvrdé a tak má i ochranou funkci proti poškrábání a oděru šperku.


Pokud šperk má již zmíněný matný polodrahokam, nebo perlu, musí se i u nich úplně nakonec udělat ošetření a oživení buď čistými oleji, nebo speciální lanolinovou lázní, neboť po čištění jsou vysušené a může pak povrch následně měnit struktůru a praskat ( je to vidět pod mikroskopem) pouhým okem je vidět matný povrch bez lesku, proto je po celou dobu leštění a čištění chráníme. Amatérské rady jako jsou zubní pasta, nebo soda mohou šperkům velmi ublížit. Obsahují brusný, nebo hrubý prášek a šperk obrousí a zmatní.

Jak tedy doma vyčistit šperky ?

Ideální je do hrnečku nalít do poloviny vodu, půl lžičky prášku na praní a půl lžičky přípravku na mytí nádobí. Tuto směs přivedeme do varu a hned vypneme ( rádo utíká). Cca po 5 minutách vezmeme měkký zubní kartáček a šperk, který je bez kamenů a perel jím pečlivě vyčistíme. Řetízky navlékáme na kancelářskou svorku s plastovým povrchem a ponoříme do lázně cca na 10 minut. Poté také vyčistíme kartáčkem a opláchneme vodou.


Opět pozor na matné kameny a perly. Při čištění je musíme chránit a pokud možno zajistit, aby s lázní nepřišly do styku. Dále musime dávat pozor na šperky s čirými kameny. Všeobecně šperky s kameny můžeme čistit až v lázni, která je lehce chladnější, ale ne studená. Poté šperk opláchneme vodou a vysušíme.


Matné polodrahokamy a perly lehce promastíme bezparfémovým krémem. Tento krok je dobré u těchto šperků opakovat pravidelně (cca 1 x za měsíc). Na závěr raději doporučuji nechat čištění a údržbu šperků odborníkům. Na naše šperky je doživotní čištění šperků zdarma, protože se pravidelnou údržbou ( cca 1 x za rok) zachovává lesk a krása téměř jako u nového šperku a naši klienti je nosí stále s radostí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli