Každý autorský šperk je originál, ke kterému dostanete certifikát a je vyroben pouze 1 kus. Sleva 3% pro registrované zákazníky 😊
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Poradíme Vám 8 - 20 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Perly
  4. Jak rozeznat pravé perly od falešných
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Martina Matička Benediktová
Martina Matička Benediktová
+420 774 911 247 Poradíme Vám 8 - 20 hod.
01.03.2023
Perly

Jak rozeznat pravé perly od falešných

Na úvod bych poznamenala, že základní rozdíl mezi perlami je v materiálu, který je vložen do perlorodky.
 

Přírodní perly

 
Máme přírodní PERLY, mezi které jsou řazeny pravé perly, které se jako "parazit" náhodně vyvíjí nejčastěji ze zrnka písku v perlorodce ( dosahují až závratné hodnoty), dále kultivované mořské perly, které se rozdělují podle typu kultivace a tím je i velmi odlišná jejich cena. Nejpřírodněji kultivované jsou tahitské perly, do kterých se vkládá ve francouzské Polynésii zrnko písku zásahem lidské ruky. Kultivují se zhruba 7 - 12 let. Tím jsou velmi kvalitní, protože mají velké vrstvení perleti.
 

Akoya mořské perly

 
Akoya mořské perly už mají jádro...většinou je vybroušené do tvaru kuličky z lastury - tzv. "perla materna" jádro je velmi tvrdé a jsou náročné na vrtání pro úpravu ve šperkařství. U těchto perel bych se pozastavila, neboť vlastně tím, že perly asi před 12 lety začaly být více oblíbené a staly se součástí módy, se postupem několika let většinou změnila jejich kvalita. Pro Akoya perly a jejich kvalitu by měla být kultivace okolo 7 let, jako to bývávalo, ale vzhledem k vysoké poptávce se bohužel kultivují někdy pouze 1 - 2 roky. To má veliký vliv na kvalitu a krásu perel. Neboť to, co dělá perlu perlou, jako je vysoký lesk odrazem vrstev perleti tam chybí. Mnohdy bohužel prosvítá i jádro. Je to velká škoda a snižuje to úroveň a krásu perel. Mám perly z celého světa a kvalitní perly už je náročnější doslova "sehnat". Vlastně velikost u těchto perel se řídí velikostí jádra a ne velikostí vrstvení perleti, která je u nich cca 0,2 - 0,6 mm. Díky této vlastnosti je i velmi rozdílná jejich cena
 

Kultivované sladkovodní perly

 
Dále máme kultivované sladkovodní perly, které jsou pěstěné ve sladkovodních převážně stojatých vodách a v dnešní době dosahují mnohdy lepší kvality, než mořské perly kromě tahitských. 
U sladkovodních perel je vkládané jádro většinou buď opět kulička z lastury, nebo chcete-li mušle ( v místě, kde se otevírá je silnější a výborně použitelné pro vybroušení jádra) nebo také menší sladkovodní perla. Vrstvení perleti je vyšší a i kvalitnější. Vrstvy mohou doshovat až několik mm. Jsou daleko odolnější proti oděru. Jejich škála kvality je velmi rozmanitá. U většiny perel je možné vidět opravdu zajímavé tvary a i nedokonalé vrstvení. Ty patří mezi cenově dostupnější a u některých, většinou výběrových je cena vyšší. Velmi také záleží na kvalitě perleti co do barvy a lesku. Právě lesk u perel je velmi důležitý a upřednostňovala bych jej před přírodními " nedokonalostmi", které právě dělají perlu perlou a ne korálkem. Lesk ženu krásně rozjasní a rozsvítí a splní účel perel. 

Pravost perel

 

Pravost perel lze 100% rozeznat pouze podle rentgenu. Je pravdou, že povrch pravých (kultivovaných) perel lehce drhne a jsou chladnější. Je to způsobené tím, že přírodní perly nemají plastové jádro, které se rychleji přizpůsobí pokojové teplotě. 
Tloušťka perleti je možná nejdůležitějším hodnotovým faktorem perel, protože je základem, na kterém spočívají všechny ostatní vlastnosti. Perla bez silné, ​​dobře vrstvené perleti nebude vypadat tak krásně jako jiné perly a nevydrží tak dlouho v průběhu let.
Klíčovými faktory pro nedokonalosti kvality povrchu jsou to, jak jsou znatelné a zda vážně ovlivňují trvanlivost perly.
Skvrny (také nazývané inkluze) mohou být:
Oděrky – škrábance nebo oděrky, které ovlivňují lesk nebo barvu perly.
Skvrny - drobné barevné odchylky. Není nijak na škodu, perla je zajímavější. 
Hrbolky - drobné bublinky na povrchu perly, také perla působí originálně.
Vrásky – tam, kde perleť není hladká. Je to přírodní jev a tím je na pohled vidět pravost perly.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli